حوزه با ایده پروری و نوآوری به جامعه راه می یابد

معاون پژوهش حوزه های علمیه: حوزه با ایده پروری و نوآوری به جامعه راه می یابد


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، معاون پژوهش حوزه های علمیه بر لزوم اهتمام در رابطه با ترویج فرهنگ ایده سازی و ایده پروری در جامعه تاکید کرد و گفت: توجه به ایده های نوآورانه و ایده پروری راه ارتباط حوزه با جامعه است

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین میرمعزی طی سخنانی در اولین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی که در سالن همایش های دارالشفا برگزار شد، اظهار داشت: یکی از عواملی که باعث انحطاط جامعه می شود ، دچار شدن به علم بدون عمل است که به سان وبالی برای جامعه محسوب می گردد.
وی افزود: بر اساس آیات نورانی قرآن و احادیث شریف ائمه(ع)، علمی که به مرحله عمل نرسد، علم لاینفع است، چرا که صرفاً در حد یک نظریه بدون استفاده باقی می ماند و سودی برای جامعه نخواهد داشت.
وی گفت: امیرالمومنین(ع) در حدیثی اشاره به این حقیقت می فرمایند که انسان باید از هر علمی بهترین آن را به کار گیرد مانند زنبور که دنبال بهترین نوع شهد گل است و محصول او دو گوهر نفیس عسل و موم را در برمی گیرد.
معاون پژوهش حوزه های علمیه همچنین با بیان این که ایده پردازی از ظرف و ظرفیت نظریه پردازی بهره می برد، خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که ایده ها تنها با تخیل و خلاقیت رشد و پرورش یافته و به ثمر می نشینند.
وی خواستار تبدیل ایده های خوب به الگوهای عملی و کاربردی در جامعه شد و افزود: به نظر بنده نباید میان ایده و نظریه خلط مبحث صورت گیرد چرا که نظریه ها از تخیل به دورند و به تفکر و تعقل توجه دارند.
وی در ادامه یکی از مهم ترین رسالت های مراکز علم و فناوری را تبیین فرهنگ ایده سازی و ایده پردازی دانست و افزود: البته مسلم است که قرار نیست هر ایده ای که مطرح می شود به محصول برسد و جنبه اقتصادی و بازاری دست یابد.
حجت الاسلام و المسلمین میر معزی با تاکید براینکه خوشبختانه در حوزه های علمیه در حال حاضر افراد خوش‌فکر و ایده پرداز بسیاری وجود دارد، ابراز داشت: ایده پردازی در حوزه ضرورت بسیاری دارد و به این وسیله است که حوزه می تواند به میدان عمل آمده و صاحب دستاوردهای قابل توجهی شود.
یکی از برگزیدگان این رویداد شتاب که مبدع «ایجاد یک الگوریتم حرفه ای برای آموزش روخوانی قرآن کریم» است، می گوید: با جذابیت هایی که این الگوریتم ایجاد می کند، همه افراد در هر سن و سوادی می توانند به روش کاملا صحیح روخوانی قرآن دست یابند.
حجت الاسلام حسین قدیریان با تاکید براینکه مردم علاقه مند به خرید کالاهای فرهنگی مبتنی بر آموزه های قرآن هستند گفت: این الگوریتم دارای ثبت اختراع و حاصل بیش از ۱۴ سال تبلیغ و تعلیم قرآن کریم و زیر نظر استادان برجسته حوزه طراحی شده است.
روح اقتصاد اسلامی در کشور حاکم نیست
ایده پرداز « غربالگری مبتنی بر شریعت اوراق بهادار بازارهای مالی بین المللی» نیز با تاکید براینکه باید برای بازارهای جهانی کشورهای اسلامی الگوی دینی طراحی کرد گفت: این ایده با استفاده از دستورالعمل و استقتائات مراجع عظام تقلید شاخص های شرعی برای معاملات جهانی با شرکت های خارجی تعیین می کند.
یحیی لطفی نیا با بیان اینکه روح اقتصاد اسلامی بر وجه اقتصادی کشور حاکم نیست گفت: متاسفانه در حیطه اقتصاد اسلامی در کلیه سطوح نظام از جمله مراکز آموزشی و میان مردم فرهنگ سازی لازم صورت نگرفته است.
وی که دانشجوی دکترای اقتصاد اسلامی است از موانع کاربردی شدن ایده های حوزه علوم انسانی گلایه کرد و ادامه داد: ایده های حوزه معرفتی به دلیل اینکه نیاز به زمان، انرژی و تمرکز طولانی دارد و ابتدا به ساکن بهره وری مالی ندارد، هیچگاه به منصه ظهور نمی رسد.
شایان ذکر است در نخستین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی که با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه سراسر کشور و به همت مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، ۱۰ طرح منتخب در سقف زمانی ۵ دقیقه به ارایه طرح خود پرداخته و داوران با ارزیابی علمی و اقتصادی طرح ها، ۳ ایده برگزیده را انتخاب و در پایان این رویداد مورد تجلیل قرار دادند.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آداک تجارت و فناوری هشت بهشت می باشد.