نخستین رویداد شتاب ایده پردازی در حوزه علوم و معارف اسلامی برگزار شد


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، نخستین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی با معرفی و ارایه ۱۰ ایده برگزیده و تجلیل از سه ایده برتر به کار خود پایان داد.
بنابراین گزارش، در این رویداد که به همت مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، از بین ۷۰ ایده ثبت شده پس از ارزیابی و داوری ۱۰ ایده را به مرحله ارائه ایده معرفی و از ۳ ایده برگزیده تجلیل کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اشاره به اینکه این رویداد در سطح استان قم و ویژه طلاب و دانشجویان و فرهیختگان حوزه علوم اسلامی و معارف دینی برگزار شد، گفت: برگزاری این گونه رویدادها در واقع دروازه ورود حوزه علمیه به موضوع مهم فناوری های نرم و نوآوری در علوم انسانی و اسلامی محسوب می شود.
سید حسین اخوان علوی افزود: قم باید به قطب مهم و موثر فناوری نرم و هویت ساز نشات گرفته از ارزش های اسلامی مبدل شود.
ضرورت تشکیل بانک ایده در حوزه علمیه
عضو هیات علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران با اشاره به تاثیرگذاری و اهمیت دانش های کاربردی گفت: اکنون فناوری های نرم و سخت، نه تنها سبک زندگی بلکه سبک کسب و کار بشر را مدیریت کرده و شکل می دهند.
وی به رتبه نخست ایران در نرخ رشد علمی در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد و ادامه داد: ایران اسلامی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ مقالات علمی را به دست آورده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با گلایه از ناکارآمدی و غیر کاربردی بودن مقالات و پژوهش های علمی کشور افزود: در ژاپن به ازای ۱۰ مقاله یک پتنت جهانی به ثبت می رسد اما در ایران از هر ۱۰۰۰ مقاله تنها یک پتنت به دست می آید.
وی با تاکید براینکه مزیت کشور برخورداری از علوم اسلامی است گفت: ضروری است تا در حوزه علمیه معارف دینی به سمت رشد و توسعه تجاری و فناوری برود.
اخوان علوی تشکیل بانک ایده حوزوی را ضروری دانست و افزود: حوزه نیاز به یک شبکه سازی و هم افزایی در طرح ها و ایده های مطرح شده خود دارد.

شایان ذکر است در نخستین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی که با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه سراسر کشور و به همت مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، ۱۰ طرح منتخب در سقف زمانی ۵ دقیقه به ارایه طرح خود پرداخته و داوران با ارزیابی علمی و اقتصادی طرح ها، ۳ ایده برگزیده را انتخاب و در پایان این رویداد مورد تجلیل قرار دادند

معاون پژوهش حوزه های علمیه: حوزه با ایده پروری و نوآوری به جامعه راه می یابد


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، معاون پژوهش حوزه های علمیه بر لزوم اهتمام در رابطه با ترویج فرهنگ ایده سازی و ایده پروری در جامعه تاکید کرد و گفت: توجه به ایده های نوآورانه و ایده پروری راه ارتباط حوزه با جامعه است

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین میرمعزی طی سخنانی در اولین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی که در سالن همایش های دارالشفا برگزار شد، اظهار داشت: یکی از عواملی که باعث انحطاط جامعه می شود ، دچار شدن به علم بدون عمل است که به سان وبالی برای جامعه محسوب می گردد.
وی افزود: بر اساس آیات نورانی قرآن و احادیث شریف ائمه(ع)، علمی که به مرحله عمل نرسد، علم لاینفع است، چرا که صرفاً در حد یک نظریه بدون استفاده باقی می ماند و سودی برای جامعه نخواهد داشت.
وی گفت: امیرالمومنین(ع) در حدیثی اشاره به این حقیقت می فرمایند که انسان باید از هر علمی بهترین آن را به کار گیرد مانند زنبور که دنبال بهترین نوع شهد گل است و محصول او دو گوهر نفیس عسل و موم را در برمی گیرد.
معاون پژوهش حوزه های علمیه همچنین با بیان این که ایده پردازی از ظرف و ظرفیت نظریه پردازی بهره می برد، خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که ایده ها تنها با تخیل و خلاقیت رشد و پرورش یافته و به ثمر می نشینند.
وی خواستار تبدیل ایده های خوب به الگوهای عملی و کاربردی در جامعه شد و افزود: به نظر بنده نباید میان ایده و نظریه خلط مبحث صورت گیرد چرا که نظریه ها از تخیل به دورند و به تفکر و تعقل توجه دارند.
وی در ادامه یکی از مهم ترین رسالت های مراکز علم و فناوری را تبیین فرهنگ ایده سازی و ایده پردازی دانست و افزود: البته مسلم است که قرار نیست هر ایده ای که مطرح می شود به محصول برسد و جنبه اقتصادی و بازاری دست یابد.
حجت الاسلام و المسلمین میر معزی با تاکید براینکه خوشبختانه در حوزه های علمیه در حال حاضر افراد خوش‌فکر و ایده پرداز بسیاری وجود دارد، ابراز داشت: ایده پردازی در حوزه ضرورت بسیاری دارد و به این وسیله است که حوزه می تواند به میدان عمل آمده و صاحب دستاوردهای قابل توجهی شود.
یکی از برگزیدگان این رویداد شتاب که مبدع «ایجاد یک الگوریتم حرفه ای برای آموزش روخوانی قرآن کریم» است، می گوید: با جذابیت هایی که این الگوریتم ایجاد می کند، همه افراد در هر سن و سوادی می توانند به روش کاملا صحیح روخوانی قرآن دست یابند.
حجت الاسلام حسین قدیریان با تاکید براینکه مردم علاقه مند به خرید کالاهای فرهنگی مبتنی بر آموزه های قرآن هستند گفت: این الگوریتم دارای ثبت اختراع و حاصل بیش از ۱۴ سال تبلیغ و تعلیم قرآن کریم و زیر نظر استادان برجسته حوزه طراحی شده است.
روح اقتصاد اسلامی در کشور حاکم نیست
ایده پرداز « غربالگری مبتنی بر شریعت اوراق بهادار بازارهای مالی بین المللی» نیز با تاکید براینکه باید برای بازارهای جهانی کشورهای اسلامی الگوی دینی طراحی کرد گفت: این ایده با استفاده از دستورالعمل و استقتائات مراجع عظام تقلید شاخص های شرعی برای معاملات جهانی با شرکت های خارجی تعیین می کند.
یحیی لطفی نیا با بیان اینکه روح اقتصاد اسلامی بر وجه اقتصادی کشور حاکم نیست گفت: متاسفانه در حیطه اقتصاد اسلامی در کلیه سطوح نظام از جمله مراکز آموزشی و میان مردم فرهنگ سازی لازم صورت نگرفته است.
وی که دانشجوی دکترای اقتصاد اسلامی است از موانع کاربردی شدن ایده های حوزه علوم انسانی گلایه کرد و ادامه داد: ایده های حوزه معرفتی به دلیل اینکه نیاز به زمان، انرژی و تمرکز طولانی دارد و ابتدا به ساکن بهره وری مالی ندارد، هیچگاه به منصه ظهور نمی رسد.
شایان ذکر است در نخستین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی که با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه سراسر کشور و به همت مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، ۱۰ طرح منتخب در سقف زمانی ۵ دقیقه به ارایه طرح خود پرداخته و داوران با ارزیابی علمی و اقتصادی طرح ها، ۳ ایده برگزیده را انتخاب و در پایان این رویداد مورد تجلیل قرار دادند.

استارتاپ های موفق خارجی و نکته‌هایی جذاب درباره آنها

شاید باور این حقیقت کمی سخت باشد که طی چند سال گذشته، تعداد استارتاپ های موفق خارجی که بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارند، رشد چشم‌گیری داشته‌اند. در این میان طبقه‌ی جدیدی از استارتاپ‌ها متولد شد؛ شرکت‌هایی که ارزشی بالاتر از ۱۰ میلیارد دلار داشتند. این استارتاپ های موفق خارجی ضمن دنبال کردن تأمین مالی بیشتر و بیشتر، همیشه خصوصی باقی می‌مانند. امروز برایتان درباره پنج استارتاپ از بزرگ‌ترین استارتاپ های موفق خارجی نوشته‌ایم. استارتاپ‌ های بزرگی که بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده‌اند.

 

 

دو کارآفرین سریالی به‌نام‌های تراویس کالانیک (Travis Kalanick) و گرت کمپ (Garrett Camp) در سال ۲۰۰۹ اَپی برای گوشی‌های هوشمند ارائه دادند که می‌توانست با فشار یک دکمه، تاکسی شخصی برای افراد بگیرد. سال بعد شرکت اوبر (Uber) در شهر محل زندگی آنها، یعنی سان فرانسیسکو راه افتاد. این کاربلدهای جوان‌، پشت فرمان خودروهای لینکلن تاون کار خود، این کلان‌شهر سرشار از فناوری را با ارائه‌ی بهترین خدمات ممکن درمی‌نوردیدند.

 

مسافران عاشق این راحتی در فراخوانی تاکسی بودند، رانندگان منبع درآمدی اضافی داشتند، اوبر هم با به جیب‌زدنِ ۲۰ درصد از هر سفر، کسب‌وکاری برای خودش راه انداخت. با شکل‌گیری مدل کسب‌وکار اوبر، این اپ شاهد رشد جهانی گسترده‌ای بود و طی پنج سال، خدماتش را به بیش از ۲۷۰ شهر در سرتاسر دنیا گسترش داد.

با موفقیت این شرکت، سروکله‌ی اپ‌های دیگری که از آن تقلید می‌کردند، همچون لیفت (Lyft) و سایدکار (Sidecar) هم پیدا شد و هم‌زمان سروصدای اعتراض صنعت تاکسیرانی و کسانی که نگران امنیت چنین سفرهایی بودند هم بلند شد. خیلی زود خدمات اوبر در نوادای ایالات متحده و همچنین در بخش‌هایی از هند، چین و تایلند ممنوع شد. در واقع آقای کالانیک (Kalanick)، مدیر عامل اوبر، با دیدگاه‌های شک‌برانگیز و روش‌های رقابتیِ بی‌رحمانه‌ای روبه‌رو شد اما سرمایه‌گذارانی که شاهد رسیدن ارزش این شرکت به ۶۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ بودند، هر روز بیشتر از گذشته شیفته‌ی آن می‌شدند؛ ارزشی که فیس‌بوک را با رکورد ۵۰ میلیارد دلار برای یک استارتاپ خصوصیِ مبتنی بر سرمایه گذاری عام پشت سر گذاشته بود.

اوبر با داشتن میلیاردها دلار سرمایه، شبکه‌ی گسترده‌ای از وکلا و لابی‌گران و همین‌طور با پشتیبانی دیوید پلوف (David Plouffe)، فعال سیاسی کهنه‌کار، در تلاش است تا مسیر قانونی را هموار کند و خدماتش را با قوانین شهری منطبق سازد.

این شرکت برای مقابله با موانع قانونی و رقبای محلی، میلیاردها دلار در سرتاسر جهان هزینه می‌کند، اما بزرگ‌ترین بازار بالقوه‌ی خود، یعنی چین را از دست داد. اوبر برای مقابله با شرکت دیدی چاکسینگ هزینه‌ی فراوانی کرد، اما نتوانست از پسِ آن بربیاید و درعوض، شیوه‌ی عملیاتی خود را در تبادل سهامی به ارزش تقریبا ۲۰ میلیارد دلار به این استارتاپ محلی فروخت.

آقای کالانیک درنهایت می‌خواهد اوبر را از یک تأمین‌کننده‌ی خدمات حمل‌و‌نقل برای افراد، به تأمین‌کننده‌ی تدارکات شهری تکامل‌یافته‌ای تبدیل کند که همه‌ی افراد، کالاها و خدمات را از نقطه‌ی الف به ب برساند. این روزها این شرکت مشغول توسعه‌ی خودروهای خودران و آزمایش تحویل غذا و بار است.

 

 

دیدی داچ (Didi Dache) و کودی داچ (Kuaidi Dache) دو اپ بزرگ تاکسی اینترنتی در چین، در فوریه‌ی ۲۰۱۵ طی توافقنامه‌ای باهم ادغام شدند و این پایانی بر رقابت‌های شدید آنها بر سر جذب مشتری و همین‌طور ایجاد یک نقش‌آفرین غالب در این حیطه بود. این معامله، سرمایه‌گذارانی را که شامل دو رقیبِ قدیمی‌تر، یعنی هلدینگ گروه علی‌بابا (Alibaba Group Holding Ltd) و هلدینگ تنسنت (Tencent Holdings Ltd) بودند هم ادغام کرد.

شرکت جدید با نام دیدی چاکسینگ (Didi Chuxing) به چنان ابرقدرتی در اپ‌های تاکسی بدل شد که حتی بزرگ‌ترین استارتاپ دنیا در این زمینه یعنی اوبر را هم پشت سر گذاشت. در اوایل سال ۲۰۱۶، اوبر طی مبادله‌ی سهامی به‌ارزش تقریبا ۲۰ میلیارد دلار، عملیات چین خود را به دیدی فروخت. هر دوی این شرکت‌ها مبالغ هنگفتی برای اغوای رانندگان و مسافران هزینه می‌کردند و هر یک سرمایه‌های جدید را برای کشاندنِ ترافیک به خدمات خودشان افزایش می‌دادند. حالا اوبر در کنار اپل، علی‌بابا و تنسنت، بزرگ‌ترین سهامدارِ دیدی است.

دیدی به‌دنبال گسترش بازار خود فراتر از مرزهای چین است. جین لو (Jean Liu) مدیر دیدی گفته این شرکت مشغول ارزیابی بازارهای جدید است تا وارد آنها شود و چه‌بسا با شرکت‌های فراخوانی خودروی فعلی آن بازارها همکاری یا آنها را کامل کند.

تا سپتامبر ۲۰۱۶، دیدی حدود ۲۰ میلیارد دلار به‌صورت سالیانه دریافتی داشت و روزانه ۲۰ میلیون سفر را در ۴۰۰ شهر ترتیب می‌داد. دیدی هم مانند اوبر مقدار اندکی از آن دریافتی‌ها را به‌عنوان درآمد از رانندگانش دریافت می‌کند.

هم دیدی و هم کودی در سال ۲۰۱۲ تأسیس شدند و با علی‌بابا در ارتباط هستند. کودی در هانگژو تأسیس شد، همان‌جایی که علی‌بابا هم مستقر است و این غول اینترنتی نقش مهمی در گسترش این اپ ایفا کرد. کاربران کودی می‌توانستند پول تاکسی خود را با علی‌پی پرداخت کنند؛ سیستم پرداخت آنلاینی که توسط شرکت خدمات مالی وابسته به علی‌بابا اداره می‌شود.

دیدی داچ مستقر در پکن هم توسط وی چنگ (Wei Cheng) بنیان گذاشته شد؛ کسی که پیش از آن به‌مدت تقریبا هشت سال برای شرکت تجارت الکترونیک علی‌بابا کار می‌کرد. یکی از سرمایه‌گذاران بزرگِ دیدی، تنسنت؛ رقیب اصلی علی‌بابا است که کسب‌وکارهای اصلی‌اش عبارت از شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین هستند.

حتما بخوانید: چگونگی راه اندازی استارتاپ؛ ۱۰ نکته برای شروع کسب‌وکارتان در سریع‌ترین زمان ممکن
شیائومی
ارزش: ۴۶ میلیارد دلار

 

وقتی پای طرفداران پرشور به‌میان می‌آید، جدای از شرکت‌های اپل و گوگل، شرکت‌های فناوری اندکی هستند که بتوانند با شیائومی (Xiaomi) چین رقابت کنند. طرفداران این سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند (که نامش در چینی به معنای «کمی برنج» است)، رنج سفر را به‌جان می‌خرند تا شاهد عرضه‌ی محصول جدید شرکت محبوب‌شان باشند. آنها در اعیاد مختلف، برای لی جون (Lei Jun)، بنیان‌گذار این شرکت هدایای دست‌ساز هم می‌فرستند!

به همین دلیل است که شیائومی تنها پس از چهار سال به بزرگ‌ترین فروشنده‌ی گوشی‌های هوشمند در چین تبدیل شد. در دسامبر سال ۲۰۱۴ و بعد از بستنِ دور تأمین مالی جدیدی به مبلغ ۱٫۱ میلیارد دلار، با ارزش ۴۶ میلیارد دلار، ارزشمندترین استارتاپ دنیا هم شد.

راز موفقیت شیائومی، ترکیب گوشی‌های هوشمند که خودشان هم دادوستد هنگفتی محسوب می‌شوند با درک درستی از شبکه‌های اجتماعی بوده است. این شرکت به‌طور مداوم گوشی‌هایی با ویژگی‌های پیشرفته عرضه کرد که با برندهای پیشروی جهانی قابل‌رقابت هستند، اما تفاوت قیمت قابل‌‌توجهی دارند. پاسخ‌گویی و به‌روزرسانی هفتگیِ رابط کاربری هم جزء دلایل معروفیت شیائومی هستند؛ به‌روزرسانی‌هایی که اغلب بر اساس پیشنهادهای مشتریان در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شوند.

آقای لی نقش مهمی هم در محبوبیت شیائومی بازی می‌کند، چراکه سخنران کاریزماتیکی است که برای زیبایی‌گراییِ معرفی محصولات جدید از هم‌بنیان‌گذاری فقید اپل، استیو جابز الهام گرفته است. آقای لی پیش از راه‌انداختن شیائومی، مدیر عامل کینگ‌سافت، تولیدکننده‌ی چینی نرم‌افزار و همین‌طور سرمایه گذار فرشته بود. او گروه برجسته‌ای از مدیران، ازجمله گوگلی‌های سابق را برای راه‌اندازی شیائومی دور هم جمع کرد.

این شرکت با فروش بیشتر محصولاتش به‌صورت آنلاین و بازاریابی دهان به دهان از طریق هوادارانش، هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارد. فرمول فوق‌العاده‌ای بوده است، اما موقعی به بوته‌ی آزمایش گذاشته خواهد شد که شیائومی با رقابت سرسختانه‌تری در چین روبه‌رو شده و یا بخواهد خارج از مرزها نیز گسترش یابد. پس از چند سال رشد سه‌رقم درصدی، شیائومی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ نتوانست به هدف مقدار فروشش دست یابد.

حتما بخوانید: ۵ افسانه بزرگ در دنیای استارتاپ
ایربی‌ان‌بی
ارزش: ۳۱ میلیارد دلار

 

شرکت ایربی‌ان‌بی (Airbnb) که در اصل ایربد اند برکفست (AirBed & Breakfast) نامیده می‌شد، نام خود را از تشک‌های بادی‌ای گرفته که هم‌بنیان‌گذاران آن، برایان چسکی (Brian Chesky) و جو گبیا (Joe Gebbia) در اکتبر سال ۲۰۰۷ در آپارتمان خود واقع در سان‌فرانسیسکو به چند غریبه کرایه دادند تا بتوانند از پس پرداخت اجاره خانه‌شان بربیایند.

این دو نفر تصمیم گرفتند از این ایده برای راه اندازی کسب و کار استفاده کنند و این شد که سروکله‌ی سومین هم‌بنیان‌گذار، یعنی ناتان بلکارچک (Nathan Blecharczyk) هم پیدا شد تا با کمک هم، بازار آنلاینی بسازند که صاحبان خانه‌ها و آپارتمان‌هایی را که اتاق اضافی برای کرایه دارند، به مسافرانی که به‌دنبال جایگزین کم‌هزینه‌تری برای هتل می‌گردند، ارتباط دهند.

این کسب‌وکار در ابتدا اصلا توجه سرمایه‌گذاران را جلب نکرد. بنیانگذار وای کامبینیتر (Y Combinator)، پُل گراهام (Paul Graham) آن را «ایده‌ای افتضاح» نامید؛ البته او ایربی‌ان‌بی را در شتاب دهنده استارتاپ خود پذیرفت، چرا که بنیان‌گذارانش را دوست داشت.

این استارتاپ، پس از شروع آهسته‌ای که داشت، کم‌کم تبدیل به پایگاه داده‌ی آنلاین بزرگی از گزینه‌های مسکونی شد که به کاربرانش اجازه می‌داد هر چیزی را، از خانه‌های درختی در کالیفرنیا گرفته تا آسیاب بادیِ قرن هجدهمی در فرانسه، تا خانه‌های ساحلی بوهمی در ریو را کرایه کنند. بعد هم سرمایه‌گذاران پا وسط گذاشتند، بیش از ۳ میلیارد دلار سرمایه جمع شد و ارزش این استارتاپ دو هتل زنجیره‌ای بزرگ، یعنی شرکت ویندهام ورلدواید (Wyndham Worldwide Corp) و شرکت هتل‌های هایت (Hyatt Hotels Corp) را پشت سر گذاشت.

اکنون مالکین هتل‌ها جزئی از ائتلاف گروه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند مانع گسترش این استارتاپ شوند، با این استدلال که مکان‌های اجاره‌ایِ کوتاه‌مدت نه چندان سامان‌یافته‌ی این وب‌سایت، برای امنیت عمومی خطر دارد، برهم‌زننده‌ی قوانین نواحی مسکونی هستند و مکان‌های اجاره‌ایِ بلندمدتِ مقرون‌به‌صرفه را به نابودی می‌کشاند.

اریک اشنایدرمن (Eric Schneiderman)، دادستان کل نیویورک، ادعا نمود که تقریبا سه‌چهارمِ مکان‌های اجاره‌ایِ ایربی‌ان‌بی غیرقانونی هستند و دولت هم جریمه‌ای بالغ بر ۷۵۰۰ دلار برای کسانی تعیین نمود که مکان‌های اجاره‌ای را به مدت کمتر از ۳۰ روز در مجتمع‌های ساختمانی در نیویورک تبلیغ کنند. این قانون محدودیت رشد ایربی‌ان‌بی را در یکی از بزرگترین بازارهایش با تهدید روبرو کرد.

این شرکت در نوامبر سال ۲۰۱۶ پا را از کسب‌وکار اصلی‌اش، یعنی به‌اشتراک‌گذاشتن خانه فراتر گذاشت و تورها و گشت‌وگذارهایی ارائه داد که باعث شد بیش از پیش به آژانس مسافرتی تکامل‌یافته‌ای تبدیل شود. این استارتاپ درنظر دارد کم‌کم رزرو رستوران، پرواز و کرایه‌ی اتومبیل را هم به خدماتش اضافه کند.

حتما بخوانید: جک ولش و رازهای موفقیت او
اسپیس‌اکس
ارزش: ۲۱ میلیارد دلار

 

ایلان ماسک (Elon Musk)، کارآفرین سریالی، بیش از ۱۳ سال پیش، بخشی بزرگی از سرمایه‌ی شخصیِ خود را برای ایجاد شرکت فضایی جدیدی به‌خطر انداخت، اما سه موشک اولش خراب بودند، شش سال طول کشید تا بالاخره یک موشک توانست به‌موفقیت برسد و مشتریان احتمالی و مقامات کهنه‌کار این صنعت هم ناامیدانه او را ساده‌لوح خطاب کردند.

شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی (Space Exploration Technologies Corp) با سرمایه‌گذاران اندکش، در ابتدا فقط با چند ده کارمند کار خود را آغاز کرد. با وجود این، از همان آغاز قدرت‌های هوافضای جهانی همچون شرکت بوئینگ (Boeing Co)، شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin Corp) و آریان‌اسپیس فرانسه (Arianespace) را مردانه به چالش کشید. این شرکت قول داد موشک‌ها و فضاپیماها را به‌شیوه‌ی جدیدی طراحی کرده و بسازد.

اسپیس‌اکس (SpaceX) به‌عنوان شرکتی شناخته‌شده در سرتاسر جهان، به‌دنبال توسعه‌ی جایگزین‌های ساده‌تر و کم‌هزینه‌تری است که فراوانی بیشتری نسبت‌به پرتاب‌کننده‌هایی داشته باشند که دهه‌هاست بازارهای جهانی و بخش فضاییِ دولت ایالات متحده را به خود اختصاص داده‌اند. آقای ماسک، پیشروی میلیاردر دنیای اینترنت که تجربه‌ی قبلی در پرتاب موشک هم نداشت، مدیر عامل، رئیس هیئت مدیره، حامی عمده و پشتیبان مالی اصلیِ این شرکت است. اما مهم‌ترین نقش او، مدیر ارشد فنی است. این شرکت به‌جای آنکه موتورهای موشک، سیستم‌های ناوبری و بخش‌های بزرگی از مجموعه‌های خورشیدیِ خود را از دیگران خریداری کند، همه را در داخل تولید کرده است. آقای ماسک راه دشواری را پشت سر گذاشت، مجموعه‌ی مهندسانی را به‌کار گرفت که مشتاقِ دنبال‌کردنِ مسیرهای غیرمتعارف بودند و اکنون انبوهی سفارش به‌ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار، به‌همراه رشته‌ای از دستاوردهای تاریخی را به‌نام خود ثبت کرده است. اسپیس‌اکس اولین واحد خصوصی بود که فضاپیمایی در مدار زمین قرار داد و اولین شرکتی بود که تجهیزات مورد نیاز را به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داد. اسپیس‌اکس برای برخی لانچ‌ها تقریبا ۷۰ میلیون دلار دریافت می‌کند، یا در حقیقت حدود نصف آنچه نیروی هوایی ایالات متحده معمولا به خدمات مشترک بوئینگ و لاکهید می‌پردازد، بااین‌حال مقامات این شرکت می‌گویند به سود رسیده‌اند و چندین سال است جریان نقدی مثبتی دارند. اما آنها برای برآوردنِ انتظارات بالقوه‌ای که از این شرکت وجود دارند، با چالش‌های عظیمی هم روبه‌رو هستند. اسپیس‌اکس در حال توسعه‌ی موشک قوی‌تری است، ضمن اینکه در تلاش است تا به‌سرعت بی‌سابقه‌ی بیش از یک لانچ در ماه برسد. علاوه‌براین، روی پرتاب‌کننده‌ای کار می‌کند که قابل‌استفاده‌ی مجدد باشد و بتواند به‌صورت عمودی به زمین بازگردد.

نخستین رویداد شتاب ایده پردازی در حوزه علوم و معارف اسلامی برگزار شد


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، نخستین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی با معرفی و ارایه ۱۰ ایده برگزیده و تجلیل از سه ایده برتر به کار خود پایان داد.
بنابراین گزارش، در این رویداد که به همت مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، از بین ۷۰ ایده ثبت شده پس از ارزیابی و داوری ۱۰ ایده را به مرحله ارائه ایده معرفی و از ۳ ایده برگزیده تجلیل کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اشاره به اینکه این رویداد در سطح استان قم و ویژه طلاب و دانشجویان و فرهیختگان حوزه علوم اسلامی و معارف دینی برگزار شد، گفت: برگزاری این گونه رویدادها در واقع دروازه ورود حوزه علمیه به موضوع مهم فناوری های نرم و نوآوری در علوم انسانی و اسلامی محسوب می شود.
سید حسین اخوان علوی افزود: قم باید به قطب مهم و موثر فناوری نرم و هویت ساز نشات گرفته از ارزش های اسلامی مبدل شود.
ضرورت تشکیل بانک ایده در حوزه علمیه
عضو هیات علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران با اشاره به تاثیرگذاری و اهمیت دانش های کاربردی گفت: اکنون فناوری های نرم و سخت، نه تنها سبک زندگی بلکه سبک کسب و کار بشر را مدیریت کرده و شکل می دهند.
وی به رتبه نخست ایران در نرخ رشد علمی در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد و ادامه داد: ایران اسلامی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ مقالات علمی را به دست آورده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با گلایه از ناکارآمدی و غیر کاربردی بودن مقالات و پژوهش های علمی کشور افزود: در ژاپن به ازای ۱۰ مقاله یک پتنت جهانی به ثبت می رسد اما در ایران از هر ۱۰۰۰ مقاله تنها یک پتنت به دست می آید.
وی با تاکید براینکه مزیت کشور برخورداری از علوم اسلامی است گفت: ضروری است تا در حوزه علمیه معارف دینی به سمت رشد و توسعه تجاری و فناوری برود.
اخوان علوی تشکیل بانک ایده حوزوی را ضروری دانست و افزود: حوزه نیاز به یک شبکه سازی و هم افزایی در طرح ها و ایده های مطرح شده خود دارد.

شایان ذکر است در نخستین رویداد شتاب ایده پردازی و کارآفرینی در حوزه علوم و معارف اسلامی که با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه سراسر کشور و به همت مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، ۱۰ طرح منتخب در سقف زمانی ۵ دقیقه به ارایه طرح خود پرداخته و داوران با ارزیابی علمی و اقتصادی طرح ها، ۳ ایده برگزیده را انتخاب و در پایان این رویداد مورد تجلیل قرار دادند

 

 

بــه گــزارش بلاغ به نقل از روابــط عمومــی دفتــر تبلیغــات اسلامی اصفهــان،تأثیــر مســتقیم کلام الله مجیــد در فرهنــگ و رفتــار انســان هــا موضوعــی اســتکــه در روایــات و ســیره معصومیــن(ع) مــورد توجــه ویــژه ای واقــع شــده تــاجایــی کــه ختــم قــرآن کریــم بــه کــرات و چندیــن مرتبــه در مــاه،تلاوت بــا صــوت حســن، اســتفاده از آیات کریمــه در خطبــه هــا و گفتگوها و بهــره گیــری از آیــات در پاســخ بــه پرســش هــا و حــل مشــکات جامعــه و ارجــاع مــداوم جامعــه بــه قــرآن کریم توســط معصومیــن و اهــل بیــت(ع) همه و همــه تاکیــد بــر ضــرورت پررنــگ ســاختن حضــور قــرآن در فرهنــگ عمومــی اســت.
همچنیــن باورمنــدی نســبت بــه قــرآن مقــدم بــر شــناخت و بهــره گیــری از آن اســت بــه گونــه ای کــه تــا فــردی بــاور بــه کارآمــدی قــرآن نداشــته باشــد انگیــزه و باعثــی بــرای شــناخت مفاهیــم و کاربســت آنهــا در وی ایجــاد نمــی شــود.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مبلغ جوان می باشد.