ایده نما(9)موسسه خطابه

ایده راه اندازی یک مجموعه تخصصی با توجه به يكي از خلأ هاي حوزه علميه در حوزه خطاب، ضابطه مند نبودن منبر و خطابه  وتأكيد رهبري دراین زمینه ، به عنوان یک راهکار ساده وکاربردی صورت گرفت.
مدیر موسسه امیربیان در این  زمینه می گوید: مشکلاتی همچون نبود در مجموع به اندازه يك جلد، مطلب خوب و علمي براي "روش سخنراني"  و فقر علمي در اين زمينه   ، جاي خالی يك موسسه تخصصي خطابه در قم احساس  می شد و لذا از 4 سال پيش موسسه امير بيان كه برگرفته از نام اميرالمومنين(ع) است را پايه گذاري كرديم.
وي با اشاره به برنامه هاي آينده مركز اظهار داشت: در نظر داريم در چشم انداز خود دانشگاه تبليغ با 8 گرايش مختلف در حوزه تبليغ و سخنوري را راه اندازي كنيم و همينطور كه در خطابه موفقيت هايي داشتيم،در گرايش هاي ديگر نيز، دانشگاهي راه اندازي و پيشرفت هايي حاصل شود.
مدير مركز تخصصي امير بيان  با اشاره به صرف 12 هزار ساعت كار پژوهشي در خصوص خطابه ابراز داشت: بحمدلله يكي از مسائلي كه در موسسه تخصصي امير بيان وجود دارد، اخلاص دست اندركاران اين موسسه است، به گونه اي كه تقريبا 100 نفر پرسنلي كه در اين موسسه خدمت مي كنند، بدون توقع درآمد وفقط براي رضاي خدا كار مي كنند.
وي با اشاره به تدوين كتاب نهج الخطابه اظهار داشت: اين كتاب در سه جلد تدوين شده است و در آن 600 نكته از روش بيان حضرت علي(ع) با توجه به خطبه هايشان در نهج البلاغه استخراج شده است.
حجت الاسلام هادي پور با اشاره به تحقيق و پژوهش در علوم مختلف روانشناسي، جامعه شناسي و... براي استخراج نكات موثر در تبليغ اظهار داشت: همچنين سعي كرده ايم تا در پژوهش وتحقيق خود، قرآن را به طور خاص مد نظر قرار داده و روش هاي بيان خدا را استخراج كنيم.
وي ادامه داد: در حال حاضر سرفصل هاي روش سخنراني براي تدريس آماده شده و به نوعي توليد علم موسسه امير بيان است كه در قالب 300 ساعت قابل آموزش به طلاب است.
مدير موسسه امير بيان با اشاره به اينكه با راه اندازي معاونت آموزش در 4 سال پيش، اقدام به جذب دانش پژوه كرديم، اظهار داشت: عليرغم اينكه موسسه امير بيان به خاطر عدم وابستگي مالي به نهاد يا ارگاني از دانش پژوهان شهريه نيز دريافت مي كند و به منظور عدم تداخل با دروس حوزه و موسسات تخصصي ، كلاس هاي آن در بدترين ساعات روز يعني 12ظهر تا 14 و 30دقيقه ، برگزار مي شود، اما در سال اول 120 دانش پژوه جذب شدند، در سال دوم 200 دانش پژوه، سال سوم 450 دانش پژوه و امسال نيزبيش از 1000 نفر ثبت نام كردند كه با مصاحبه 640 نفر پذيرش شدند.
وي افزود: نه تنها با استقبال طلاب بلكه با استقبال موسسات تخصصي حوزه و مدارس علميه سراسر كشور هم مواجه شديم كه دوره هاي آموزشي فشرده و كوتاه مدت براي آنها برگزار شد.
حجت الاسلام هادي پور ادامه داد: از طرفي براي اينكه طلاب بعد از آموزش رها نشوند، معاونت اعزام را راه اندازي كرده و استان تهران را به عنوان پايلوت انتخاب كرديم وپيشرفت ما تا حدي بوده كه در سالجاري 200 دبيرستان پسرانه در تهران را پوشش داديم و آمار رضايتمندي دانش آموزان نشان از موفقيت طلاب اين موسسه دارد.
وي با اشاره به اينكه در نظر داريم 6 هزار نفر از بهترين دانش آموزان را انتخاب كنيم، اظهار داشت: بعد از شركت آنها در مراسم هايي مانند اعتكاف دانش آموزي و راهيان نور و ...، 1000 نفر از آنها را در كار تربيتي وارد مي كنيم كه سازوكار آن براي سال بعد آماده شده است تا از بين آنها 500 دانشجو و 500 طلبه انقلابي و ولايي تربيت شوند و حلقه هاي علمي را از ابتداي طلبگي و دانشجويي ، با آنها شكل بدهيم تا بدين شكل نطفه دانشگاه تبليغ نيز شكل بگيرد.
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آداک تجارت و فناوری هشت بهشت می باشد.